Bolí Thajská masáž?

Když se s někým bavím o tom, že dělám thajské masáže, často je jedna z prvních reakcí: „Ale to přece bolí!“

Tohle je asi nejrozšířenější nepravda o Thajské masáži. Pramení ze zkušenosti mnoha lidí, kteří byli na masáži u rodilé Thajky a masáž byla bolestivá, mnozí lidé pociťovali bolest i následující dny po masáži. Velkou roli hraje, zda-li za masérkou/terapeutkou přišli na „klasickou“, relaxační, masáž, či zda za terapeutkou jdou s konkrétním problémem, který by rádi pořešili.

Thajská masáž nabízená ve většině salónů je masáž relaxační. Jejím účelem je zrelaxovat, tedy uvolnit klienta, nejen po stránce fyzické, ale i psychické. V případě, kdy klient pociťuje nepříjemnou bolest, je relaxace znemožněna. Tělo automaticky podvědomě reaguje na bolestivý podnět stažením, což je pravý opak toho, co má Thajská masáž navodit – uvolnění.

Všeobecně vzato, existují dvě školy Thajské masáže, „Severní“ a „Jižní“. Každá se soustředí více na jednu formu práce s tělem, která je v Thajské masáži zastoupena – akupresuru a prvky jógy.

„Severní škola“ s centrem výuky v Chiang Mai (město na severu Thajska), je charakterizována jemnější prací s tělem a větším důrazem na protažení, rytmus masáže je pomalejší.

Protažení nesmí být nikdy bolestivé! Pokud při protahování cítíte nepříjemnou bolest, jediné, k čemu to povede je tzv. stretch reflex (obranná reakce svalu na protažení, které je neúměrné možnostem svalu nebo je navozeno příliš rychle). Při stretch reflexu doje ke kontrakci svalu, která brání jeho poškození při nesprávném protažení. Je to jednoduché: bolestivé protažení způsobí stretch reflex a ten způsobí kontrakci, stažení svalu – to je opak toho, co chceme, uvolnění. Takže protažení ano, ale s citem!

Tohle mějte na paměti i když se budete protahovat sami. Při protahování svalů byste měli cítit tah, který se postupně uvolňuje a zvětšuje se rozsah pohybu, kterým protažení navozujete. To vyžaduje cit a trpělivost, svalu to chvíli trvá, než se uvolní. Neplatí úměra: čím víc stažený sval, tím větší sílu použiji!!!

„Jižní škola“ zastoupená Bangkokem (nejznámější chrámová škola Wat Pho), je více soustředěna na důraznou akupresuru a práci na energetických drahách, protahování je v ní zastoupeno o poznání méně, využívá více manipulace a rychlejšího tempa práce.

V případě, kdy je masáž cílena jako terapeutická, je v ní zastoupeno hodně akupresury (vyvíjí se tlak na jednotlivé akupresurní body – energetické „uzly“, následkem toho dojde k uvolnění energetické dráhy, svalu, kloubu, spoušťového bodu či konkrétního problému, např. bolesti hlavy). V případě terapeutické masáže může klient pociťovat bolest, ta je však vnímána jako „dobrá, léčivá“ bolest – z počátku je silná a ostrá, ale brzy se její charakter mění v bolest mírnější, tupější až nakonec zůstane pouze pocit tepla a tlaku, nikoli však bolesti. Masérka/terapeutka však vždy musí sledovat reakci klienta a míru tlaku vyvíjeného na akupresurní bod, energetickou dráhu, dávkovat s ohledem na tuto reakci. Každý jsme jedinečný, někdo snese hodně, jiný méně. Nelze udat přesnou míru tlaku, která by byla jednotná pro všechny.

Proto, když někdy půjdete na Thajskou masáž a masérka vás bude trápit tak, že Vám potečou slzy z očí (i to se mi stalo), utečte prosím. Thajská masáž je technika s úžasnými účinky, které se však mohou projevit pouze v případě, že je správně a odborně provedena. V tomto případě budete po Thajské masáži odcházet s pocitem, že jste o 10 kilo lehčí a bezstarostní.

Nataša

3 komentářů

 1. Anna
  • 15.11.2014

  Dobry den,

  moc dekuji, za hezky clanek. Prave jsem prisla (spis prilezla) z radoby thajske masaze a skutecne jsem behem „masaze“ chtela utect. Pred masazi jsem nepocitovala zadny vetsi problem, ale ted nemohu zvednout ani ruce a boli me sije a jsem uplne ztuhla-presne pravy opak co mam masaz prinaset. Priste dle rady clanku opravdu utecu. Pro informaci: masaz byla provedena v salonu Thai Emmi, v Praze 6. Nedoporucuji!!!!
  Anna

 2. nadia
  • 16.1.2015

  také chválím článek a ráda bych se podělila o svoji zkušenost. Na masáž jsem šla s vědomím, že problém se může vyskytnout, i když jsem před samotnou masáží bolest zad nepociťovala. Byla jsem si vědoma, že půl metru mokrého sněhu, který jsem musela odklidit, se na svalech určitě podepsal. Hned po prvních dotecích masérka odhalila ztuhlé svaly na pravé straně. Jen jemný dotek bolel. Pak následovala akupresurní masáž….a byla hodně bolestivá. Zaťala jsem zuby a vydržela. Druhý den to bolelo ještě více. Postupně ale bolest odezněla. Zajímalo by mne, za jak dlouho bych měla masáž opakovat a jak často masáže absolvovat?

  • admin
   • 2.12.2015

   Dobrý den, Děkuji za Vaši reakci na článek. Je důležité rozlišovat mezi relaxační a terapeutickou masáží. V průběhu masáže mohou být určité body více bolestivé, to je normální. U relaxační masáže by nikdy neměla být bolest nepříjemná, pociťována jako „za hranicí“, jde především o relaxaci jak těla, tak i odpočinek duševní, od kterého většinu lidí výrazná bolest odvádí. Při terapeutické masáži, kdy se mačkají cíleně akupresurní body, může být pociťovaná bolest i velmi výrazná, ale měla by být provázena pocitem, že současně s bolestí dochází k úlevě (ono se to špatně popisuje, ale snad jsem to popsala srozumitelně). Po relaxační masáži by Vás nemělo bolet nic, měla byste se cítit odlehčená, odpočatá a příjemně nalazená. Po terapeutické masáži můžete pociťovat druhý den ještě některá místa bolestivě, nicméně po kompletním odeznění bolesti by měla přijít výrazná úleva od původních potíží (kvůli kterým byla terapeutická masáž absolvována).
   Co se týče frekvence masáží, opět záleží, za jakým účelem ji absolvujete. Pokud očekáváte dlouhodobější účinky, jako např. snížení bolestivosti svalů, větší odolnost vůči stresu, zlepšení kondice pohybového aparátu, cévního systému, je třeba masáž absolvovat s určitou pravidelností. Srovnala bych to se cvičení, po jednorázovém sportovním výkonu nedojde z žádné dlouhodobější změně, je třeba pravidelného tréninku, aby se výsledky dostavily :)
   Doufám, že jsme na Vaše otázky odpověděla dostatečně.
   Nataša

Vložte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*