Spiraldynamik, 1. část

Otevření dalších dveří…

V létě jsem podnikla svoji první cestu do Thajska, která mi otevřela nejen oči, co se mého osobního rozvoje týče, ale hlavně mi otevřela dveře k thajské masáži. Ta, jakoby mi dala další pár očí a změnila mi tak pohled na lidské tělo, na člověka.

Minulý týden jsem podnikla cestu jen do Prahy, ale opět se mi otevřely další dveře, opět jsem dostala nový pár očí. Seznámila jsem se totiž s konceptem SPIRALDYNAMIK.

Spirální dynamiku (SD) jsem objevila již na vysoké škole, kde jsem měla to štěstí okusit ji na vlastní kůži. Ihned jsem věděla, že tento koncept bude první, do kterého se pustím. V rehabilitaci je totiž občas těžké se rozhodnout, kterým směrem se dát. Konceptů a přístupů je tucet, ale pokud nejste milionář a váš den nemá 48 hodin, pak se přeci jen musíte rozhodnout jen pro některé z nich. Alespoň zezačátku. A já se rozhodla. O to víc mě potěšilo, když jsem zjistila, že Nataša již Spirální dynamikou prošla.

A tak jsem nadšená a plná očekávání odjela na první část kurzu SD pod vedením Lenky Kazmarové, fyzioterapeutky a úžasné školitelky, která tento švýcarský koncept přivedla do ČR.

Trocha teorie

A o čem to tady vlastně básním? Spiraldynamik® je koncept, který se zabývá držením a koordinací pohybového aparátu – jeho trojrozměrnou hybností. Využívá poznatků z anatomie, fyzikálních zákonů a vývoje lidského pohybového aparátu v průběhu evoluce, k správnému vedení pohybu – trojrozměrnému, dynamickému a systematickému. Koncept se stále vyvíjí a propracovává odborníky z medicíny, fyzioterapie, jógy, sportu a tance, kteří hledají tajemství lidské pohybové inteligence.

SD je umění a věda, jak se dívat na lidské tělo. Vychází z evolučního vývoje člověka a řídí se principy anatomické stavby lidského těla, které jsou shodné s konstrukčními principy v přírodě.

Základními principy SD jsou polarita a spirální stočení.

Princip polarity je základním principem přírody. Můžeme jej vidět na zeměkouli jako severní a jižní pól, v atomu jako proton a neutron, v našem těle – kloubu, který je tvořen hlavicí a jamkou. Polarita existuje také mezi mužem a ženou, dnem a nocí, nádechem a výdechem.

Čínská filosofie tento princip popisuje jako Jin a Jang, tedy dvě navzájem opačné a doplňující se síly, které se nacházejí v každé živé i neživé části vesmíru.

Spirální princip je definován nejznámější prostorovou křivkou, kterou jako jeden z prvních popsal Archimédes – helix, neboli šroubovice je základní stavební kámen přírody (spirální mlhovina, vodní vír, popínavá rostlina, ulita šneka) a jeden z nejdůležitějších strukturálních principů lidského těla (pupeční šňůra, spirální stočení kostí, spirální tvar určitých svalů).

Jak jednoduché, že? Vidíme tyto principy všude kolem nás, jen si uvědomit, že by tak mělo fungovat i naše tělo.

Využití v pohybu

Využitím těchto principů v lidském těle pak vzniká trojrozměrný (3D) a koordinovaný pohyb. Spiraldynamik se zabývá analýzou těchto pohybů a hledá řešení nápravy chybných, nekoordinovaných pohybů v „učení se“ správnému trojrozměrnému pohybu.

Dovolím si zde pro lepší pochopení citovat Lenku Kazmarovou: „Pochopíme-li geniální konstrukci našeho těla a naučíme-li se ho ovládat a používat, pak se dostaneme na cestu poznávání, experimentování, uvědomování a procítění našeho vlastního těla. Kvalitním pohybem získáváme nejpřirozenější zdroj pro podporu lidského zdraví.“

Proč nás tedy neustále něco bolí, když je naše tělo tak geniální? Protože své tělo nevnímáme a neposloucháme. Jsme obklopeni spoustou přístrojů a nástrojů, které nám mají usnadnit pohyb a práci, takže se vlastně nehýbeme, dokonce se hýbat už ani neumíme. V průběhu 20. století jsme ze sebe udělali „člověka sedícího“ a tak úspěšně zapomněli na jeden ze základních principů v lidské evoluci – vzpřímení.  Jelikož si to ale uvědomujeme, vymysleli jsme spoustu pohybových aktivit, abychom to napravili, které ale provádíme nekoordinovaně díky již zafixovanému špatnému držení těla. Vypadá to jako uzavřený kruh.

Jak tedy máme naše tělo ovládat? Musíme se naučit ho vnímat a procítit, naučit se v našem těle rozeznávat správný, koordinovaný pohyb a rozlišit ho od nesprávného, nekoordinovaného pohybu. Upřít pozornost na kvalitu pohybu a ne na kvantitu, integrovat správný pohyb do denních činností. Zkrátka pracovat na sobě.

Cíle

Kurz spirální dynamiky má čtyři části, které postupně absolvuji v průběhu tohoto roku. Mým cílem v tomto kurzu je naučit se vnímat a poslouchat své vlastní tělo. Druhý cíl je pro mě využití tohoto poznání v mé profesi. Tedy naučit VÁS správnému koordinovanému pohybu, který pak můžete aplikovat ve všech pohybových aktivitách.

Každý z nás má volbu používat své tělo koordinovaně či nekoordinovaně. Spiraldynamik dává návod k použití pro vlastní tělo. Je jen na nás, zda se tím chceme a budeme řídit…

Maruška

 

Zdroje: Skripta Spiraldynamik pro rok 2012, web http://spiraldynamik.cz/, poznámky z kurzu od Lenky Kazmarové.

Komentáře jsou zakázany.