Bolí Thajská masáž?

Když se s někým bavím o tom, že dělám thajské masáže, často je jedna z prvních reakcí: „Ale to přece bolí!“

Tohle je asi nejrozšířenější nepravda o Thajské masáži. Pramení ze zkušenosti mnoha lidí, kteří byli na masáži u rodilé Thajky a masáž byla bolestivá, mnozí lidé pociťovali bolest i následující dny po masáži. Velkou roli hraje, zda-li za masérkou/terapeutkou přišli na „klasickou“, relaxační, masáž, či zda za terapeutkou jdou s konkrétním problémem, který by rádi pořešili.

Thajská masáž nabízená ve většině salónů je masáž relaxační. Jejím účelem je zrelaxovat, tedy uvolnit klienta, nejen po stránce fyzické, ale i psychické. V případě, kdy klient pociťuje nepříjemnou bolest, je relaxace znemožněna. Tělo automaticky podvědomě reaguje na bolestivý podnět stažením, což je pravý opak toho, co má Thajská masáž navodit – uvolnění.

Všeobecně vzato, existují dvě školy Thajské masáže, „Severní“ a „Jižní“. Každá se soustředí více na jednu formu práce s tělem, která je v Thajské masáži zastoupena – akupresuru a prvky jógy.

„Severní škola“ s centrem výuky v Chiang Mai (město na severu Thajska), je charakterizována jemnější prací s tělem a větším důrazem na protažení, rytmus masáže je pomalejší.

Protažení nesmí být nikdy bolestivé! Pokud při protahování cítíte nepříjemnou bolest, jediné, k čemu to povede je tzv. stretch reflex (obranná reakce svalu na protažení, které je neúměrné možnostem svalu nebo je navozeno příliš rychle). Při stretch reflexu doje ke kontrakci svalu, která brání jeho poškození při nesprávném protažení. Je to jednoduché: bolestivé protažení způsobí stretch reflex a ten způsobí kontrakci, stažení svalu – to je opak toho, co chceme, uvolnění. Takže protažení ano, ale s citem!

Tohle mějte na paměti i když se budete protahovat sami. Při protahování svalů byste měli cítit tah, který se postupně uvolňuje a zvětšuje se rozsah pohybu, kterým protažení navozujete. To vyžaduje cit a trpělivost, svalu to chvíli trvá, než se uvolní. Neplatí úměra: čím víc stažený sval, tím větší sílu použiji!!!

„Jižní škola“ zastoupená Bangkokem (nejznámější chrámová škola Wat Pho), je více soustředěna na důraznou akupresuru a práci na energetických drahách, protahování je v ní zastoupeno o poznání méně, využívá více manipulace a rychlejšího tempa práce.

V případě, kdy je masáž cílena jako terapeutická, je v ní zastoupeno hodně akupresury (vyvíjí se tlak na jednotlivé akupresurní body – energetické „uzly“, následkem toho dojde k uvolnění energetické dráhy, svalu, kloubu, spoušťového bodu či konkrétního problému, např. bolesti hlavy). V případě terapeutické masáže může klient pociťovat bolest, ta je však vnímána jako „dobrá, léčivá“ bolest – z počátku je silná a ostrá, ale brzy se její charakter mění v bolest mírnější, tupější až nakonec zůstane pouze pocit tepla a tlaku, nikoli však bolesti. Masérka/terapeutka však vždy musí sledovat reakci klienta a míru tlaku vyvíjeného na akupresurní bod, energetickou dráhu, dávkovat s ohledem na tuto reakci. Každý jsme jedinečný, někdo snese hodně, jiný méně. Nelze udat přesnou míru tlaku, která by byla jednotná pro všechny.

Proto, když někdy půjdete na Thajskou masáž a masérka vás bude trápit tak, že Vám potečou slzy z očí (i to se mi stalo), utečte prosím. Thajská masáž je technika s úžasnými účinky, které se však mohou projevit pouze v případě, že je správně a odborně provedena. V tomto případě budete po Thajské masáži odcházet s pocitem, že jste o 10 kilo lehčí a bezstarostní.

Nataša

3 komentářů

 1. Anna
  • 15.11.2014

  Dobry den,

  moc dekuji, za hezky clanek. Prave jsem prisla (spis prilezla) z radoby thajske masaze a skutecne jsem behem „masaze“ chtela utect. Pred masazi jsem nepocitovala zadny vetsi problem, ale ted nemohu zvednout ani ruce a boli me sije a jsem uplne ztuhla-presne pravy opak co mam masaz prinaset. Priste dle rady clanku opravdu utecu. Pro informaci: masaz byla provedena v salonu Thai Emmi, v Praze 6. Nedoporucuji!!!!
  Anna

 2. Jami4
  • 31.10.2019

  Já chodím na čínskou k panu masérovi sem https://www.terapie-reiter.cz/cinska-masaz-praha-4/. A teda fakt mě nikdy nic nebolelo. Naopak jsem se vždycky cítila jak znovuzrozená. Kamarádce jsem pana maséra doporučila…bohužel já jsem se odstěhovala z Prahy, takže už k němu teď nechodím.