Je thajská masáž lepší od rodilé Thajky?

V první řadě je důležité vědět, co hledáte. Exotickou masérku? Relaxační masáž? Masáž, která bude odpovídat vašemu zdravotnímu stavu a aktuálním potřebám?

Chci vám nastínit, jak se na tuto problematiku dívám já, fyzioterapeutka z Brna, která se thajským masážím věnuje již od roku 2008 a své znalosti thajské masáže získává v Thajsku na prestižních školách.

Škola a učitel

Dobrou masérku determinuje především její vztah k profesi, kterou si vybrala. Ne země, ze které pochází. Jedinou výhodou Thajek oproti masérkám z jiných zemí je to, že pochází z Thajska, země původu thajské masáže. Vyrůstají v prostředí, pro které je thajská masáž typická. Právě proto považuji za nezbytně nutné studovat thajskou masáž právě v Thajsku. Jedině tam máte možnost nasát atmosféru a způsob života charakteristický pro tuto zemi, který se odráží  i v thajské masáži (klid, pokora, respekt, pomalé tempo života).

V Thajsku jsou renomované školy, které se věnují výuce Thajské masáže desetiletí a zaštiťují vysokou kvalitu výuky. Jsou v nich vzdělaní učitelé, kteří jsou schopni předat svým studentům techniku i s teorií, která je pro zvládnutí praktické masáže,. Ale pro pochopení teoretických principů a zvládnutí praktické techniky je potřeba určitý potenciál. A ten se neodvíjí od země, ze které student pochází.

Thajská masáž je technika, kterou je třeba se naučit, ať jste Thajka, či cizinec. Proces učení je předávání informací, znalostí a zkušeností mezi učitelem a žákem. Kvalita tohoto procesu závisí na studentovi i učiteli. Ne každý učitel disponuje dostatečnou kapacitou na to, předat své znalosti studentovi. Ne každý student disponuje potenciálem přijmout a osvojit si znalosti předávané učitelem. Vzdělání je dlouhodobý proces, není to o tom, udělat si jeden certifikovaný kurz a nabít dojmu, že už všechno znáte. Je třeba se vzdělávat celoživotně a s vědomím, že je toho stále mnoho, co objevit, a jak posunout dvé možnosti dál.

Z výčtu výše uvedeného je zřejmé, že jediný rozdíl mezi Thajkami a cizinci je v tom, že oni žijí v zemi, kde je tato technika nejrozšířenější a je pro ně „vlastní“.

Žák

Pro práci s Evropany považuji za nezbytně nutné ovládat alespoň základy klasické západní, medicíny. Trpíme mnoha neduhy, vysokým krevním tlakem, cukrovkou, onemocněními páteře (vyhřezlou ploténkou, osteofyty, skoliózou), osteoporózou či jinými systémovými onemocněními (např. revmatickými chorobami). Při práci s takovými klienty je nutné vědět, co si u nich můžete dovolit tak, aby jste jim neuškodili. Masér již není pouhým masérem, ale terapeutem. Terapeutem, který musí znát symptomatologii, patolofyziologii, kontraindikace a rovněž terapii daného onemocnění. Thajská masáž, která je neodborně provedena na takto „postiženém“ člověkovi, může být nebezpečná. Může dojít ke zlomení žebra (u těžkých osteoporotiků), utržení osteofytu (u Bechtěreviků), nebezpečnému zvýšení krevního tlaku (u pacientů s onemocněním srdce) a mnoha dalším „pohromám“. To vše v případě, že masérka nezná anamnézu klienta, a charakteristiku onemocnění, kterým daný člověk trpí.

Shrnutí

Je důležité ujasnit si, co od masáže očekáváte, a na základě toho se rozhodnout pro výběr salónu, do kterého půjdete.

Pokud hledáte nevšední zážitek v luxusním prostředí nebo jen exotickou masérku, doporučuji zajít si do jednoho z mnoha salónů, které nabízí nepřeberné množství variant thajské masáže a mají pouze thajské masérky.

V případě, že Vám záleží více na kvalitě masáže, vybírejte již pečlivěji. Ne podle barvy pleti masérky, ale podle míry jejího vzdělání. Dosažené vzdělání a získané certifikace jsou  v případech většiny salónů s mnoha masérkami téměř nedohledatelná.

Pokud máte nějaké zdravotní omezení, doporučuji si vybrat místo, kde pracuje masérka se znalostmi ze západní medicíny. Ta pak masáž přizpůsobí mnohem lépe Vašemu aktuálnímu stavu. Taková masérka může být jak cizinka, tak Thajka, ale s patřičným vzděláním a zkušenostmi s prací s takto zdravotně omezenými lidmi.

Nataša

Komentáře jsou zakázany.