Opakování, matka moudrosti

Dva týdny v Sunshine massage school utekly jako voda a já tak úspěšně zakončila kurz Therapeutical Thai Massage. Na tento kurz jsem se moc těšila, jelikož využití thajské masáže v terapii mě jako fyzioterapeutku samozřejmě velmi zajímá. Nebudu lhát, po prvním týdnu jsem chodila bolestí málem po čtyřech, ale v praxi se samozřejmě klient nemučí šest hodin denně stále dokola. Takže se není čeho bát! Pro mě to mělo velmi důležitý výstup. Uvědomila jsem si, kolik napětí si schovávám ve svalech a na čem musím zapracovat, aby mé tělíčko netrpělo.

Ale pěkně popořádku… První dny kurzu jsme se věnovali průběhu meridiánů a energetických drah. Náš učitel – Yan, kterého jsem poznala již loni, má na rozdíl od ostatních výbornou znalost anatomie. Dokáže přesně vysvětlit, co se kde nachází a navíc se orientuje v „západní medicíně“, tudíž s ním mohu diskutovat o rozdílech či podobnostech s fyzioterapií. Zdánlivé opakování již známých věcí tak pro  mě bylo příjemným „nakopnutím“ a navíc dohled zkušenějšího není nikdy na škodu. Zvláště. pokud se jedná o skvělého učitele.

Pressure points – neboli tlakové body, jsou místa křížení meridiánů a energetických drah v těle. Skrze ně lze ovlivnit napětí svalů, šlach, vazů, kloubního pouzdra apod. Je jich opravdu hodně. Problrali jsme jich více než padesát, několik dnů jsme je dokola kreslili, hledali a palpovali, až se nám z hlavy kouřilo a palce bolestí plakaly. Výsledkem ale je, že jsem nyní schopna s naprostou přesností najít tyto – bohužel většinou velmi citlivé body, a tak uvolnit svaly, o kterých ani nevíte, že existují. Děkuji Yane!

V druhém týdnu kurzu jsme se již věnovali nejčastějším syndromům, jako je low back pain, zmrzlé rameno, syndrom karpálního tunelu atd. Pro mě tak nejdůležitějším výstupem je možnost zkombinovat své znalosti z fyzioterapie s tradiční thajskou masáží, resp. její podstatou. A jako třešničku na dortu jsme probrali i využití jógy v terapii, takže jsem školu opouštěla s pocitem naprosté spokojenosti. Tedy až na to, že jsem se přiotrávila ústřicemi a málem tak kurz vůbec nedokončila! Ale když máte kolem sebe báječné lidi s pozitivní energií, tak vás to postaví na nohy i kdyby trakaře padaly.

Za odměnu jsem se na svůj poslední víkend v Thajsku vydala do městečka Pai, které je známé pro svoji kouzelnou atmosféru a svoji polohou uprostřed hor je pro mě tak dokonalým relaxem…

Těším se na Vás!

Maruška

Komentáře jsou zakázany.