Principy thajské masáže

Ráda bych zmínila pár základních principů, které nám předal učitel thajské masáže Ithzak ze startu kurzu Application of Therapy in Thai Massage v Sunshine Massage School v Chiang Mai hned první výukový den.

Bez znalosti a použití těchto základních člověk nelze nemůže poskytovat kvalitní masáž s hlubokým účinkem na tělo i duši. I kdybyste uměli jen pár základních „hmatů“, poloh či „protahovaček“ a respektovali tyto principy, podáte kvalitní výkon. Líbilo se mi, že toto Ithzak zařadil hned na začátku našeho dvou týdenního kurzu a docela dopodrobna všechny principy rozebral. Přivedlo mě to zpět ke kořenům. Opakování je matka moudrosti a proto jsem si ráda zopakovala i to co už dlouho znám a používám ve své masérské praxi.

1) Princip gravitace – i drobná masérka může masírovat silou

Jak je možné, že ty malé Thajky dokáží vyvinout takovou sílu a masírují tak intenzivně? Pokud použijete gravitace místo síly, tak je to jednoduché. Díky tomu šetříte své tělo a jste schopni pracovat i s člověkem, jehož hmotnost vysoce převyšuje tu vaši. Jde jen o to, vědět jak na to.

2) Princip no extra – masírujte v pohodě

Pokud se vy, terapeut, nebudete cítit pohodlně a příjemně, nemůžete tento pocit zprostředkovat ani klientovi. Masírujte tak, aby to nebylo na úkor Vás samotných.

3) Princip eternity – umění vnímat klienta

Jeden z nejdůležitějších principů jakékoli práce s lidským tělem. Kvalita doteku, vědomí, jak tělo uchopuji, jak nonverbálně komunikuji s klientem. Dobrého maséra, terapeuta, charakterizuje právě to, jak se umí člověka dotknout. Pracuji s živým tvorem, který se s vámi chce cítit bezpečně, pohodlně a respektován. Chce od vás cítit porozumění, něhu, jistotu, péči. Je to, jako když matka sahá na své dítě. S láskou a porozuměním.

4) Princip jeden okamžik – jedna aktivita

Být si vědoma toho co dělám a plně se věnovat jedné činnosti, to je to, oč zde běží. Masáž je společná meditace masírovaného i maséra. Být přítomna v tom, co dělám, jde ruku v ruce s kvalitou práce (a to se týče všech činností, ne jen masáže). V okamžiku, kdy bych masírovala a přemýšlela nad čímkoli jiným, nejsem tady a teď, s klientem. V okamžiku, kdy vnímám, co dělám, vnímám, co se děje pod mýma rukama (chodidlem, předloktím), sleduji reakci klienta, soustředím se na volnost či rezistenci v pohybu, masáž získává na kvalitě. Klient vždy podvědomě vnímá veškeré moje vědomí, je s ním a dostává maximum toho, co mu mohu nabídnout.

V okamžiku, kdy respektujete všechny tyto principy, podáte kvalitní výkon. Nezáleží na tom, jestli umíte tisíc technik a hmatů. Pokud jste s masírovaným klientem tady a teď, používáte princip gravitace, vnímáte, co se děje pod vašima rukama a respektujete své vlastní možnosti i možnosti klienta, masáž bude skvělá.

Nataša Háková – tradiční thajská masáž Brnomasáže v Brně

Komentáře jsou zakázany.